News

Middle & Senior School Science Olympiad Teams Win Regional Tournament

Shady Side Academy's Senior School and Middle School Science Olympiad teams both swept to first-place finishes in their respective divisions at the Southwest Region Pennsylvania Science Olympiad Tournament, held at California University of Pennsylvania on March 22. The Senior School team finished first out of 27 teams in Division C, while the Middle School team placed first out of 16 teams in Division B.

SS Science OlympiadFourteen Senior School students earned first-place awards, and SSA placed in the top four of all 23 events. The following Senior School students were first-place finishers:

  • Senior Sameer Annamraju: Invasive Spaces, Wind Power
  • Senior Ciaran Beckford: Dynamic Planet
  • Senior Nikhil Ganjoo: Anatomy and Physiology, Experimental Design
  • Senior Ryan Labriola: Wind Power
  • Senior Rakesh Ravi: Astronomy, Helicopters, Rocks and Minerals, Towers
  • Junior Jackie Kim: Anatomy and Physiology, Invasive Spaces
  • Junior Shivam Patel: Helicopters, Rocks and Minerals, Towers
  • Sophomore Adam Bozzone: Astronomy, Dynamic Planet, Optics
  • Sophomore Djibril Branche: Experimental Design
  • Sophomore Shreya Gulati: Experimental Design
  • Sophomore Sonya Hammer: Optics
  • Sophomore Brooke Livingston: Write It Do It
  • Sophomore Nick Sawicki: Forensics, Write It Do It
  • Sophomore Amanda Zeng: Forensics

MS Science Olympiad

Fourteen Middle School students earned first-place awards, and the team placed in all 23 events for the first time ever. With a team score of 37 points, and the lowest (and best) possible score being 23, it was the best a Middle School team has scored at a regional tournament. The following Middle School students were recognized for their achievements:

  • Ishika Arora: 1st for Crime Busters, 1st for Fast Facts, 1st for Food Science, 1st for Reach for the Stars
  • Rishi Bahri: 1st for Anatomy, 1st for Mission Possible, 2nd for Bottle Rocket
  • Alexander Biglan: 1st for Wind Power, 1st for Wright Stuff, 3rd for Dynamic Planet
  • Charlie Brunner: 1st for Mission Possible, 1st for Towers, 2nd for Bottle Rocket, 2nd for Meteorology
  • Stephanie Chen: 1st for Fast Facts, 1st for Food Science, 2nd for Scrambler
  • Renee Long: 1st for Optics, 3rd for Dynamic Planet, 4th for Road Scholar
  • Parker Maivald: 1st for Hovercraft. 1st for Invasive Species, 3rd for Experimental Design
  • Arjun Patel: 1st for Crime Busters, 1st for Disease Detectives, 2nd for Ecology
  • Katie Sparvero: 1st for Reach for the Stars, 2nd for Rocks & Minerals
  • Ariya Tayal: 1st for Towers, 2nd for Meteorology, 2nd for Rocks & Minerals
  • Jason Vasco: 1st for Hovercraft, st for Wind Power, 2nd for Ecology, 3rd for Experimental Design
  • Giri Viswanathan: 1st for Disease Detectives, 2nd for Microbe Mission, 3rd for Experimental Design
  • Prayag Vemulapalli: 1st for Anatomy, 2nd for Microbe Mission
  • Miyu Yamane: 1st for Invasive Species, 1st for Optics, 1st for Wright Stuff, 2nd for Write It Do It
  • Isabel Brunner: 2nd for Scrambler, 2nd for Write It Do It, 4th for Road Scholar

Both teams will compete at the Science Olympiad State Tournament at Juniata College on April 29.

Science Olympiad is a national nonprofit organization dedicated to improving the quality of K-12 science education, increasing male, female and minority interest in science, creating a technologically-literate workforce and providing recognition for outstanding achievement by both students and teachers.

Congratulations to both teams and their faculty coaches, Dr. Joe Martens and Dr. Kelly VandenBosche (Senior School), and Bonnie Maxwell and John Matia (Middle School)!

To submit an idea for a website news story, please email jroupe@shadysideacademy.org.

Powered by Finalsite